کد خبر : 11289 پنج شنبه 18 تیر 1394 - 10:15:29
کشف-پنج-مومیائی-در-قطب-شمال

کشف پنج مومیائی در قطب شمال

سیناپرس: پژوهش های باستان شناسانه در مناطق شمالی سیبری در قطب شمال ، منجر به کشف محوطه ای متعلق به قرون وسطی شد که در آن 5 مومیائی سالم و یک تابوت چوبی با جسدی سالم در داخل آن به دست آمد . مطالعات در این زمینه ادامه دارد .

کاووش ها و مطالعات باستان شناسان در منطقه زلنی یار Zeleny Yar  واقع در منطقه قطب شمال سیبری در روسیه  منجر به کشف محوطه ای از قرون وسطی شد که در آن تابوتی از جنس چوب درخت قان birch-bark coffin به دست آمد . پژوهشگران در ادامه بررسی های خود در این محوطه موفق شدند علاوه بر تابوت فوق ، محوطه ای تدفینی به همراه تعدادی مومیائی کشف کنند که در شرایطی مناسب به سر می بردند .

در همین زمینه آلکساندر گوسف Alexander Gusev از مرکز پژوهش ها و مطالعات قطب شمال Research Center for the Study of the Arctic  در گفتگو با سیبرین تایمز The Siberian Times اعلام کرد : " این مومیائی ها از نوع مومیائی های طبیعی هستند و عوامل مختلفی در سالم بودن آن ها دخیل است . این اجساد به همراه اشیا و ظروف مسی از جمله ورقه های مس و یک کتری مسی در لایه های یخ زده زمین قرار گرفته اند و به همین دلیل ، اجساد فوق سالم باقی مانده و تجزیه نشده اند . "

در این محوطه پنج مومیائی به دست آمد که همه آن ها با لایه های مسی پوشانده شده بودند و برای پوشش جسد نیز از پوست گوزن ، پوست سگ آبی ، پوست گرگ سانان و خرس استفاده شده بود . یکی از این مومیائی ها به مردی تعلق دارد که دارای اشیا تزئیناتی به شکل سر خرس بوده و یک تبر آهنی نیز به همراه وی دفن شده است . گفتنی است بر پایه فلزات کشف شده در این محوطه و آنالیز و آزمایش های تعیین سن انجام شده روی این اشیا ، مشخص شد که این اجساد به قرون دوازدهم و سیزدهم میلادی تعلق دارند . نتایج بررسی های اولیه نشان می دهد که در داخل تابوت کشف شده نیز یک مومیائی قرار دارد . آلکساندر گوسف درباره این تابوت اعلام کرد : " در زیر این تابوت آثار و بقایای یک انسان وجود دارد که احتمالا مومیائی شده است . سر و جمجمه این مومیائی در حالتی بسیار خوب باقی مانده اند و ما فکر می کنیم  که این مومیائی احتمالا به یک کودک یا نوجوان تعلق داشته باشد . در حال حاضر این مومیائی ها همگی به  موزه شمانوفسکی Shemanovsky Museum در شهر سالخارد Salekhard منتقل شده اند و   در یک فریزر ویژه نگهداری می شوند . "

در خاتمه لازم به توضیح است که  بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی تیم پژوهشی که در حال بررسی ان مومیائی ها هستند ، قرار است تابوت فوق الذکر در روزهای اتی و طی ماه جاری میلادی باز شوند . دلیل این موضوع نیز تدارک دیدن امکانات لازم برای حفظ و نگهداری بهتر از این مومیائی های ارزشمند ، عنوان شده است .

منبع

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]