کد خبر : 11097 دوشنبه 15 تیر 1394 - 21:24:09
تستوسترون:-هورمون-خطر-کردن

تستوسترون: هورمون خطر کردن

سیناپرس: مطالعه ای جدید نشان داده است که هورمون تستوسترون در مردان تاجر در محیط استرس زا و رقابتی افزایش می یابد و باعث می شود در معامله های پر ریسک تری سرمایه گذاری کنند.

نتایج این مطالعه که در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است، حاکی از آن است که دوز های مختلف از تستوسترون یا کورتیزول می تواند در ریسک پذیری افراد در خرید و فروش تاثیر بسزایی بگذارد.

این مطالعه نشان می دهد که تغییر در سطح کورتیزول و تستوسترون می تواند نقش اساس در ناپایدار ساختن بازار اقتصاد داشته باشد.زیرا این افراد با ریسک کردن بیشتر، می توانند بازار را ناپایدار کنند.

کورتیزول یا هیدروکورتیزون (به انگلیسی: hydrocortisone) معروفترین گلوکوکورتیکوئید بدن است که از غده فوق کلیوی ترشح می‌شود.

کورتیکواستروئیدها به استروئیدهایی گفته می‌شود که در بخش قشری غده فوق کلیوی ساخته می‌شوند. استروئیدها ترکیبات چربی با چهار حلقه کربنی هستند . کورتیکواستروئیدها به دو گروه عمده مینرالوکورتیکوئیدها ( mineralocorticoids ) مانند آلدوسترون و گلوکوکورتیکوئیدها ( glucocorticoids ) مانند کورتیزول (۲۱ کربنه ) تقسیم بندی می‌شوند.

گلوکوکورتیکوئیدها مانند کورتیزول نقشهای مختلفی از جمله کاهش التهاب، تخفیف واکنشهای ایمنی، تاثیر بر متابولیسم و افزایش قند خون در بدن دارند.

تِستوستِرون (به انگلیسی: Testosterone) از هورمون‌های استروئیدی مهم موجود در بدن پستان‌داران ازجمله انسان (هردو جنس) می‌باشد که اثرات آندروژنیک (جنسیتی) و آنابولیک (سازنده، رشددهنده) دارد.

تولید تستوسترون پیش از دو ماهگی جنین در رحم مادر آغاز گشته و در تعیین نرینگی یا مادینگی آن نقش دارد. تولید این هورمون در دوره بلوغ جنسی افزایش یافته و عامل اصلی تغییرات فیزیکی این دوران به‌شمار می‌آید. به طور متوسط بدن هر مرد ۲۰ برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می‌کند هرچند به دلیل متابولیسم بیشتر سطح پلاسمایی این هورمون در مردان فقط هفت برابر زنان است. تستوسترون از هورمون‌های استروئیدی بدن است که ساختمان اصلی سازنده آن را کلسترول تشکیل می‌دهد.

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]