• -پرستاران-«درد»-بیماران-را-درک-نمیکنند! یکشنبه 03 بهمن 1395 - 10:50:57

  در یک پژوهش داخلی بررسی شد

  پرستاران «درد» بیماران را درک نمیکنند!

  سینا‌پرس: مدیریت درد، بالاخص در بیمارانی که عمل جراحی انجام داده اند، اهمیت زیادی داشته و می تواند در روند بهبودی بیمار از هر دو بعد جسمی و روانی نقش داشته باشد. ولی به نظر می رسد در خصوص مفهوم درد بین بیماران و پرستاران اختلاف قابل توجهی وجود دارد!

 • دستاورد-محققان-دانشگاهی-برای-درمان-کارآمدتر-سرطان-پستان یکشنبه 03 بهمن 1395 - 08:47:02

  دستاورد محققان دانشگاهی برای درمان کارآمدتر سرطان پستان

  سینا‌پرس: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تحقیقات آزمایشگاهی خود به منظور درمان سرطان پستان موفق به طراحی و ساخت سیستم دارورسانی هدفمندی با عملکرد بهتر نسبت به نمونه تجاری آن شده‌اند که از رشد تومور جلوگیری می کند.

 • -بیمارستان‌های-کشور-چقدر-آماده-شرايط-بحراني-هستند؟ شنبه 02 بهمن 1395 - 13:35:28

  در یک پژوهش داخلی بررسی شد

  بیمارستان‌های کشور چقدر آماده شرايط بحراني هستند؟

  سینا‌پرس: «حادثه خبر نمی کند». این یک مثل قدیمی خوفناک است. ولی از سوی دیگر این نکته را به ذهن متبادر می‌سازد که بایستی برای حوادث احتمالی، آمادگی لازم را کسب نمود. پژوهشگران کشورمان این موضوع مهم را در مورد بیمارستان‌ها مورد بررسی قرار داده‌اند.

 • پسر-میخواهید؟-رازک-بخورید شنبه 02 بهمن 1395 - 09:29:37

  محققان کشور در حیوانات مدل بررسی کردند

  پسر میخواهید؟ رازک بخورید

  سینا‌پرس: انتخاب در داشتن فرزند دختر یا پسر، از قدیم‌الایام جزو آرزوهای بشر بوده و بسیاری از والدین، علاقمند به تعیین این جنسیت هستند. نتایج یک مطالعه علمی‌پژوهشی نشان می‌دهد که شاید گیاه دارویی رازک، بتواند به این والدین کمک کند!

 • توسعه-«ساختمان‌های-سبز»-چگونه-امکان-پذیر-میشود؟ جمعه 01 بهمن 1395 - 10:20:43

  محققین ایرانی پیشنهاد داده‌اند

  توسعه «ساختمان‌های سبز» چگونه امکان پذیر میشود؟

  سینا‌پرس: حفظ محیط زیست، به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امروزی بشر، دارای ابعاد مختلفی بوده و نیازمند سیاست‌گذاری‌های صحیح و برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان می‌باشد. توسعه ساختمان‌های سبز و سازگار با محیط زیست در شهرهای مختلف، یکی از این ابعاد است.

 • بیماران-را-با-دقت-بیشتر-جابجا-کنید پنج شنبه 30 دی 1395 - 12:36:47

  نتیجه یک پژوهش بومی

  بیماران را با دقت بیشتر جابجا کنید

  سینا‌پرس: بیماران بستری در بخش های مختلف بیمارستانی، اغلب لازم است برای انجام خدمات مختلف توسط پرستاران جابجا شوند. انجام این جابجایی اگر طبق اصول صحیحی انجام نشود، می تواند عوارض نامطلوبی برای سلامت بیمار به همراه داشته باشد.

 • انتخاب-طبیعی-علیه-تحصیلات پنج شنبه 30 دی 1395 - 12:30:38

  تحصیل کرده ها تمایل کمتری به فرزند‌آوری دارند

  انتخاب طبیعی علیه تحصیلات

  سینا‌پرس: محققان می‌گویند که هرچند تاثیر انتخاب طبیعی ممکن است در طی یک دهه منجر به کاهش کوچک در ضریب هوشی شود اما در طی قرن‌ها می‌تواند تاثیری بزرگی ایجاد کند.

 • اگر-به-دنبال-تقویت-حافظه-تان-هستید،-یک-نفس-عمیق-بکشید! پنج شنبه 30 دی 1395 - 03:36:26

  اگر به دنبال تقویت حافظه تان هستید، یک نفس عمیق بکشید!

  یک نفس عمیق از بینی بکشید و سپس هوا را از دهان بیرون بدهید. به یاد کلاس های یوگا و مدیتیشن افتادید؟ بد نیست بدانید که تنفس به این روش علاوه بر ایجاد آگاهی نسبت به بدن، می تواند فعالیت مغز و بخصوص حافظه را تحت تاثیر قرار دهد.

 • نقش-پرتودهی-گاما-در-جوانه‌زنی-بذرها چهارشنبه 29 دی 1395 - 21:28:50

  در پژوهشی روی گیاه دارویی لگجی بررسی شد

  نقش پرتودهی گاما در جوانه‌زنی بذرها

  سینا‌پرس: جوانه‌زنی، یکی از اساسی‌ترین مراحل رشد گیاهان است که اگر به خوبی انجام شود، می‌تواند سرآغاز مناسبی برای یک دوره رشدی خوب باشد. محققین در مطالعه‌ای پژوهشی، تاثیر پرتوهای گاما را بر این پدیده مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

 • مقصر-رشد-فیزیکی-شهرها-چیست؟ چهارشنبه 29 دی 1395 - 10:15:18

  در یک پژوهش داخلی بررسی شد

  مقصر رشد فیزیکی شهرها چیست؟

  سینا‌پرس: بزرگ شدن شهرها و رشد بی‌برنامه آن‌ها، می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیر اجتماعی و اقتصادی را به همراه داشته باشد. محققین مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر این پدیده را در پروژه‌ای علمی‌- پژوهشی مورد بررسی و ارزیابی قرار داده‌اند.