• بررسی-تغییرات-آب-و-هوائی-بر-پایه-مطالعه-خزه-ها- پنج شنبه 02 بهمن 1393 - 11:12:19

  بررسی تغییرات آب و هوائی بر پایه مطالعه خزه ها

  سینا‌پرس: پژوهشگران مرکز بین المللی مطالعه خزه ها در کشور شیلی در حال بررسی و پژوهش بر روی ساختار و ویژگی های خزه ها جهت مطالعه تغییرات آب و هوائی و تاثیرات ناشی از آن هستند . به باور این پژوهشگران ، مطالعه بر روی این نوع خاص از گیاهان با وجود دشواری های خاص خود ، می تواند به شناخت بهتر پدیده تغییرات آب و هوائی و اتخاذ راهکاری مناسب برای مبارزه با آن کمک کند .

 • گزارش-تصویری-از-جزیره-لویتلا-دویمونDuymun-Luytla- پنج شنبه 02 بهمن 1393 - 09:10:20

  گزارش تصویری از جزیره لویتلا دویمونDuymun - Luytla

  سینا‌پرس: جزیره لویتلا دویمونDuymun - Luytla یکی از جزایر نوزده گانه ای است که در میان اسکاتلند و ایسلند واقع شده است . اگر چه این جزیره غیر مسکونی و از نظر اندازه نیز بسیار کوچک است ولی به دلیل نوع ساختار جغرافیائی و فرم خاص خود ، همواره مورد توجه قرار داشته و از سوی مردم محلی با نام های جزیره بستنی و جزیره قارچی خوانده می شود و البته گروهی نیز به دلیل شباهت این جزیره و ابرهای سفید بالای جزیره ، آن را با نام جزیره اتمی می نامند .

 • برای-احیای-دریاچه-ارومیه-12-میلیارد-مترمکعب-آب-در-طی-10-سال-نیاز-است چهارشنبه 01 بهمن 1393 - 12:56:49

  مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه آبریز دریاچه ارومیه:

  برای احیای دریاچه ارومیه 12 میلیارد مترمکعب آب در طی 10 سال نیاز است

  سینا‌پرس: مدیرکل دفتر مدیریت بهم‌پیوسته حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه 1274.1 متر است. تا این تراز بالغ بر 3.5 متر فاصله داریم. برای رسیدن به تراز اکولوژیک در حال حاضر چیزی در حدود 12 میلیارد مترمکعب آب نیاز داریم. پیش بینی شده که در طی 10 سال با اجرایی شدن طرح و برنامه های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه، این 12 میلیارد مترمکعب آب تامین شود و پس از این مدت، دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک برسد.

 • فعالیت-بلندترین-کوه-آتش-فشانی-در-اوراسیا چهارشنبه 01 بهمن 1393 - 12:19:40

  فعالیت بلندترین کوه آتش فشانی در اوراسیا

  سینا‌پرس: بر اساس گزارش مرکز بررسی و مشاهده فعالیت های آتش فشانی Kamchatka در منطقه اوراسیای کشور روسیه ، قله 4 هزار و 385 متری Klyuchevskoi که بلندترین قله آتش فشانی این منطقه محسوب می شود از ساعات نیمه شب روز گذشته شروع به فعالیت کرده و خاکستر و بخار آب زیادی از دهانه آن خارج شده و همچنین مواد مذاب از سطح این قله به سمت مناطق کم ارتفاع تر در جریان است .

 • مبارزه-با-صید-غیر-قانونی-ماهی-در-مناطق-قطبی- چهارشنبه 01 بهمن 1393 - 10:08:34

  مبارزه با صید غیر قانونی ماهی در مناطق قطبی

  سینا‌پرس: روند بی رویه صید ماهی ها در مناطق قطبی که عمدتا با هدف شکار نوعی خاص از ماهی های آب های یخ زده با نام toothfish انجام می شود ، موجب به خطر افتادن محیط زیست این منطقه شده است . این ماهی در بازار سیاه قیمت بسیار زیادی دارد . به تازگی و با دستور سازمان ملل متحد ، ارتش و نیروی دریای نیوزلند به همراه افراد یک سازمان حمایت از محیط زیست با نام چوپانان محافظ دریا the conservation group Sea Shepherd در این مناطق گشت های ویژه ای جهت مبارزه با صید غیر قانونی دایر کرده اند .

 • گزارش-تصویری-از-مرکز-پژوهشی-محیط-زیست-دریائی-ونکوور- چهارشنبه 01 بهمن 1393 - 09:41:23

  گزارش تصویری از مرکز پژوهشی محیط زیست دریائی ونکوور

  سینا‌پرس: مرکز پژوهشی محیط زیست دریائی یا آکواریوم ونکور در پارک استندلی در ونکور کانادا قرار دارد . این آکواریوم یکی از مهمترین مراکز نگهداری و نمایش آبزیان دریایی و اقیانوسی است که امکاناتی فوق حرفه ای در این زمینه دارد و به بررسی رفتارهای جانوران آبزی می پردازد .

 • طراحی-برج-های-مسکونی-تصفیه-هوا-در-پاریس سه شنبه 30 دی 1393 - 19:11:32

  طراحی برج های مسکونی تصفیه هوا در پاریس

  سینا‌پرس: مقامات شهر پاریس با همکاری موسسه معماری Callebaut در نظر دارند تا به اجرای طراحی بپردازند که تا سال 2050 در آن انتشار گازهای گلخانه ای در این شهر به میزان 75 درصد کاهش پیدا کند . این موسسه طرحی از مجموعه هشت برج با تکنولوژی بسیار پیشرفته با تاکید بر طبیعت ، گیاهان سبز و طراحی پایدار را ارائه کرده است .

 • کودی-به-نام-زغال-سنگ سه شنبه 30 دی 1393 - 11:55:44

  کودی به نام "زغال سنگ"

  سینا‌پرس: محصولی تازه به نام کود زیستی زغال سنگ که به تازگی وارد بازار شده است می تواند کیفیت محصولات کشاورزی را بالا ببرد و آلودگی را کنترل کند.

 • 5فناوری-ایرانی-برای-تحول-بازار-داخلی- شنبه 27 دی 1393 - 15:10:51

  5فناوری ایرانی برای تحول بازار داخلی

  سینا‌پرس: محققان دانشگاه شاهد اخیرا دستاوردهای خوبی در زمینه‌های مختلف علوم کشاورزی، پزشکی، مخابراتی و.... کسب کرده اند.ساخت دستگاهی برای تولید ریز جلبک‌ها، راه‌اندازی آزمایشگاه تایید نمونه مخابراتی باند وسیع، تولید رادیو نرم افزار، دستگاه شیکر تر و خرمن‌کوب آزمایشگاهی از جمله این دستاوردهاست.

 • مالچ-پاشی،راهکاری-برای-کاهش-مصرف-آب-در-فضای-سبز پنج شنبه 25 دی 1393 - 11:57:55

  مالچ پاشی،راهکاری برای کاهش مصرف آب در فضای سبز

  سینا‌پرس: ایجاد فضای سبز در مناطق مختلف شهری از مسائلی است که به دلیل اهمیت خاص آن در روحیه اجتماعی شهروندان، دارای اولویت بالایی بوده و توجه ویژه ای را می طلبد. با این حال وجود محدودیت هایی که عمده ترین آن ها، کمبود آب است این موضوع را با چالش هایی مواجه می سازد. در همین خصوص پژوهشگران کشورمان استفاده از مالچ را به عنوان راهکاری برای استفاده بهینه آب در فضاهای سبز شهری مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند.